О.Киселиця

Одарка Киселиця одна з найталановитіших художниць у буковинському мистецтві ХХ ст. Майбутня мисткиня н1 (2)ародилася 1 квітня 1912 року у с.Берегомет Вижницького району, у самому серці буковинських Карпат. Дитячі та юнацькі роки Одарки пройшли у с.Лукавці Вижницького району, де батько дівчинки працював директором школи. Киселиця зростала в інтелігентній родині, яка позитивно впливала на формування її мистецької особистості. З дитинства Одарка захоплювалася народним мистецтвом, особливо писанкарством. Враження від спілкування з мальовничою карпатською природою та народним мистецтвом втілилися згодом у її самобутні живописні полотна. Потяг до навчання мистецтву привів Одарку в Чернівці у майстерню відомого чернівецького художника Пантелеймона Видинівського (1891-1978). Він побачив у дівчинці самобутній талант і порадив батькам відправити її на навчання до професійного мистецького закладу.

У 1930 році Одарка вступила до Празької академії мистецтв, яку успішно закінчила 1939 року. В академії вона навчалася у майстерні відомого чеського портретиста Вратіслава Нехлеби (Vratislav Nechleba, 1885 – 1965).

З 1949 року художниця жила і працювала в Чернівцях. Свої мистецькі уподобання втілювала у портретах, натюрмортах та краєвидах. Стилістична манера Одарки Киселиці увібрала у себе досягнення європейського мистецтва ХХ століття у поєднанні з народними традиціями. Головною особливістю та найвищим досягненням художниці є розкриття багатства кольору з акцентуванням на його декоративних властивостях.

У 1954 році художниця вступила до Чернівецького відділення Спілки художників СРСР.

Визнання прийшло до Одарки Киселиці тільки наприкінці життя. У 1988 році відбулася її перша персональна виставка в Чернівцях. Пізніше були проведені виставки: в Чернівцях – 1992, 1996, 1997; 2007, Вижниці – 2003; Сучаві (Румунія) – 1997; Києві (Національний художній музей) – (1997).

У 1996 році художниця отримала Обласну премію ім. Сидора Воробкевича, а в 1997 році – звання Заслужений художник України.

Твори Одарки Киселиці зберігаються у Чернівецькому художньому музеї, Чернівецькому краєзнавчому музеї, музеях України, приватних колекціях.

 


2 (1)
3 4 5