М.Івасюк

 

                                    плафонМИКОЛА      ІВАСЮК

Ощадність

поч. 20 ст.

полотно, олія

Чернівецький обласний

художній музей

Микола Івасюк – видатний буковинський художник, особистість якого привертає до себе постійну увагу дослідників й шанувальників мистецтва. Величезна роль мистця в розвитку і становленні образотворчого мистецтва Буковини кінця ХІХ – першої половини ХХ ст. З його іменем дослідники пов’язують народження буковинської мистецької школи, виховання талановитих учнів – продовжувачів традицій Івасюка.

Мистецьке ім’я Миколи Івасюка широко відоме, як у колі дослідників мистецтва так і серед широкої громадськості.

Микола Івасюк народився 16 квітня 1865 р. в м. Заставна в родині столяра, який займався хліборобством. Майбутній художник навчався у реальній школі в Чернівцях, 7 класів якої закінчив у 1884 році. Першим його наставником у мистецтві став відомий буковинський художник Юстин Пігуляк, який надавав допомогу юнакові у підготовці до вступу в академію мистецтв. У 1884-1889 роках навчався у Віденській академії у майстерні художника Алеманда та Гріненкерля. З 1890 по 1897 рр. вдосконалює майстерність у Мюнхені під керівництвом майстра історичного живопису Ліценмаєра. Позитивну роль у становленні мистецької особистості М. Івасюка відіграв відомий польський художник-баталіст Йозеф Брандт, який підтримував його зацікавлення історичною тематикою, зокрема козацтвом. Ця тема стала провідною у творчості М. Івасюка, який створив кілька полотен у цьому жанрі і в першу чергу найвідомішу крупномаштабну композицію «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва» над якою він працював понад 20 років (оригінал зберігається у Київському національному музеї). Художник також працював у жанровому живопис: «Гуцулка під деревом», «Жнива», «Відпочинок», «Мати».

Івасюк успішно реалізував себе у портретному жанрі. Найкращим портретам («Портрет Т. Г. Шевченка», «Портрет І. Франка», «Портрет батька», «Автопортрет») властиві підкреслено пластичне моделювання форми, поглиблена психологічна розробка характерів, іноді романтична піднесеність образів.

Художник відомий також як активний громадський діяч, засновник художньої школи в Чернівцях (1899).

У музейній збірці зберігаються марки створені Івасюком 1920 р. сюжети яких складаються з народних мотивів і портретів видатних постатей України та копія портрета Клавдії Івасюк подарована внучатим племінником художника Константіном Флондором.